Je bazalka trvalka? Odhalujeme tajemství této bylinky!

Je Bazalka Trvalka

Bazalka a její životní cyklus

Bazalka, voňavá bylinka, která je stálicí v mnoha kuchyních, ve skutečnosti skrývá jedno překvapení – není to trvalka. Ačkoliv se může zdát, že bazalka na zahrádce prosperuje celé léto, s příchodem prvních mrazíků uvadá a hyne. Je to jednoletá rostlina, což znamená, že celý svůj životní cyklus – od semínka po květy a semena – stihne během jednoho roku.

Život bazalky začíná drobným semínkem. Po zasetí a s dostatkem tepla a vláhy semínko vyklíčí a objeví se první lístky. Rostlina postupně roste, vytváří typické oválné, aromatické listy a za příznivých podmínek dorůstá do výšky až 60 cm. V pozdním létě bazalka vykvétá drobnými bílými nebo narůžovělými kvítky. Po odkvětu se tvoří semena, která jsou připravena na další jaro, aby dala život nové generaci bazalek. I když je bazalka jednoletá rostlina, existují způsoby, jak si její aroma a chuť užívat déle.

Původ bazalky v teplém podnebí

Bazalka, tato aromatická bylinka, která je stálicí v mnoha kuchyních, pochází z teplých a tropických oblastí Asie a Afriky. V těchto regionech s celoročně teplým a vlhkým podnebím roste bazalka jako trvalka. To znamená, že se dožívá více let a opakovaně kvete a plodí. V našich podmínkách, s chladnými zimami, se bazalka pěstuje jako jednoletá rostlina. Nízké teploty a mrazy by ji zahubily. Pokud si ale přejete užít si její svěží chuť i mimo sezónu, můžete ji pěstovat v květináči a na zimu přenést dovnitř. Při správné péči, dostatku světla a tepla, vám bazalka bude dělat radost i v chladnějších měsících.

Bazalka jako jednoletá bylina

Bazalka pravá, známá pro svou nezaměnitelnou vůni a chuť, je bylina, kterou si většina z nás spojuje s létem a chutnými pokrmy. Ačkoliv se pěstuje jako jednoletá, ve své domovině, tropické Asii, se s ní setkáme jako s trvalkou. V našich podmínkách je bohužel citlivá na chlad a zimu nepřežije. Bazalka je tedy v Česku považována za jednoletou bylinu. I přesto si můžeme její svěží chuť užívat po celý rok. Stačí si pár lístků usušit na zimu, nebo si rostlinku před příchodem prvních mrazíků přesunout dovnitř. Na slunném parapetu vám bude dělat radost i během chladných měsíců. Pěstování bazalky v květináči je tak skvělým způsobem, jak si prodloužit její vegetační období. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že bazalka je skvělým zdrojem vitamínů a antioxidantů a její konzumace má blahodárné účinky na naše zdraví.

Vlastnost Bazalka
Životní cyklus Letnička (v našich podmínkách)

Vliv chladu na růst bazalky

Bazalka, milovaná pro svou aromatickou chuť a vůni, je bohužel teplomilná rostlina a v českém klimatu se pěstuje jako jednoletka. Chlad je pro bazalku kritický, protože pochází z tropických oblastí, kde teploty neklesají pod 10 °C. Už při teplotách pod 10 °C se růst bazalky zastavuje a rostlina začíná chřadnout. Při poklesu teplot k bodu mrazu bazalka hyne. Ačkoliv se v zahradnictví můžete setkat s označením "trvalá bazalka", obvykle se jedná o Africkou bazalku, která je o něco odolnější. I ta ale vyžaduje zazimování v teple. Pro klasickou bazalku, kterou používáme v kuchyni, platí, že zimu nepřežije.

je bazalka trvalka

Pěstování bazalky v interiéru

Bazalka, tato aromatická bylinka, která evokuje vůni slunných dní a chutných pokrmů, ve skutečnosti pochází z tropických oblastí. A právě proto není bazalka trvalka v našich podmínkách. V teplých krajích, odkud pochází, se jí daří celoročně. U nás je ale nutné ji pěstovat jako jednoletou bylinu, protože nezvládá mrazivé zimy. Přesto si na její svěží chuti můžeme pochutnávat i v chladnějších měsících. Stačí si ji vypěstovat v interiéru.

Zimní péče o bazalku v květináči

Bazalka, tato aromatická bylinka, která je stálicí v mnohých kuchyních, ve skutečnosti pochází z teplých tropických oblastí. To znamená, že bazalka není trvalka v našich podmínkách. S příchodem chladnějších měsíců je proto potřeba věnovat bazalce pěstované v květináči zvláštní péči, abychom si její svěží chuť mohli užívat co nejdéle.

Přirozeně mrzne už při teplotách kolem nuly, takže ji včas přeneste dovnitř. Ideální je světlé místo, ne však na přímém slunci, s teplotou okolo 15-20 °C. Zálivku omezte, ale nenechte zeminu zcela vyschnout. V zimě bazalka neroste tak rychle, proto nehnojte. Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlině neobjevují škůdci. I přes vaši nejlepší péči je pravděpodobné, že bazalka v zimě poněkud zeslábne. Nezoufejte, na jaře ji můžete znovu zasadit ven a ona se s největší pravděpodobností vzpamatuje.

Bazalka, tato královna bylinek, bohužel není v našich podmínkách trvalkou. Její křehká duše touží po teple a slunci, a proto se jí nejlépe daří jako letničce.

Zdeněk Zahradník

Sklizeň a uchování bazalky

Bazalka pravá, kterou si s oblibou pěstujeme pro její aromatické listy, je ve své domovině, teplé Asii, trvalkou. V našich podmínkách se s ní ale musíme rozloučit s příchodem prvních mrazíků. Bazalka je teplomilná rostlina a chladné počasí nepřežije. To ale neznamená, že si na její chuti nemůžeme pochutnávat i po zbytek roku. Sklizeň bazalky probíhá průběžně, podle potřeby. Stačí odstřihnout vrcholové výhonky s lístky, čímž rostlinu zároveň podpoříme k dalšímu růstu a větvení. Před příchodem zimy můžeme bazalku sklidit celou a usušit, zamrazit nebo naložit do oleje. Takto uchovaná bazalka nám pak bude připomínat léto po dlouhé měsíce.

je bazalka trvalka

Množení bazalky řízky

Bazalka, milovaná pro svou aromatickou vůni a kulinářské využití, je ve skutečnosti jednoletá rostlina, což znamená, že celý svůj životní cyklus dokončí během jednoho vegetačního období. I když se s příchodem zimy s bazalkou pěstovanou venku musíme rozloučit, existuje způsob, jak si její svěží chuť užívat i nadále – množením řízky. Tento proces je překvapivě snadný a umožňuje nám vypěstovat si nové rostlinky bazalky z těch stávajících. Z mateřské rostliny odebereme zdravé a silné stonky, které následně umístíme do vody nebo vlhkého substrátu. Během několika týdnů řízky zakoření a my je můžeme přesadit do květináčů nebo na záhon. Tímto způsobem si zajistíme neustálý přísun čerstvé bazalky, a to i přesto, že se nejedná o trvalku.

Tipy pro delší životnost bazalky

Bazalka, oblíbená bylinka s aromatickými listy, evokuje teplé letní dny a chutnou kuchyni. Mnoho lidí si klade otázku, zda je bazalka trvalka a zda si její svěží chuť můžeme užívat po celý rok. Bohužel, bazalka je jednoletá rostlina, což znamená, že její životní cyklus končí s příchodem prvních mrazů. I když není trvalkou, existují tipy, jak si prodloužit její sezónu a užít si její aroma co nejdéle. Pravidelné zaštipování květů je zásadní, protože rostlina pak nevynakládá energii na tvorbu semen a soustředí se na růst listů. Důležité je také zajistit bazalce slunné stanoviště a propustnou půdu. Pravidelná, ale mírná zálivka je nezbytná, vyvarujte se však přemokření. Sklizeň listů stimuluje další růst, proto se nebojte bazalku používat do salátů, těstovin a dalších pokrmů. Ačkoliv se s příchodem zimy s bazalkou na záhonku musíme rozloučit, správná péče nám zaručí bohatou úrodu a intenzivní chuť po celou sezónu.

Alternativy k pěstování bazalky

Bazalka, milovaná pro svou aromatickou chuť a vůni, je bohužel jednoletá bylina, která v našich podmínkách nepřežije zimu. To ale neznamená, že se musíte vzdát její svěží chuti po zbytek roku. Existuje několik alternativ, jak si zajistit přísun bazalky i mimo sezónu. Můžete si vypěstovat vlastní bazalku v květináči za oknem a užívat si čerstvé lístky po celý rok. Další možností je zamrazit bazalku. Nasekejte čerstvé lístky a zamrazte je v nádobách na led s trochou vody nebo olivového oleje. Takto zmrazená bazalka si uchová svou chuť a aroma po dobu několika měsíců. A konečně, sušená bazalka je skvělou alternativou pro použití v zimních měsících.

je bazalka trvalka

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: domov